Choroby weneryczne – Chlamydia.

Choroby weneryczne – Chlamydia.
5 (100%) 3 głosy

Choroby weneryczne są prawdziwą zmorą współczesnego świata. Część z nich bowiem przebiega bezobjawowo, przez co osoby zarażone bezwiednie przenoszą chorobę swoim partnerom. Podobnie jest w przypadku Chlamydii, przypadłości wywołanej bakteriami trachomatis. W przypadku rozwoju tej infekcji może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawy

Na zarażenie się chorobą szczególnie narażone są osoby prowadzące aktywne życie seksualne, przy jednoczesnym niestosowaniu zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Zauważono także bardzo duży odsetek zachorowań na infekcje wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Niektóre, zarażone osoby mogą krótko po zarażeniu infekcją cierpieć na upławy oraz odczuwać niewielki dyskomfort w momencie oddawania moczu. U kobiet infekcja może przenieść się do organów rodnych, wywołując ból przy stosunku, a także krwawienie nie związane z menstruacją. Jednak objawy te charakterystyczne są dla wielu infekcji wenerycznych, m.in. dla reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Diagnoza

Ze względu na problem z diagnozowaniem, osoby aktywne seksualnie, obawiające się chorób wenerycznych, powinny przeprowadzić badanie na Chlamydię. Szczególnie dotyczy to osób, które w momencie stosunków z osobami przypadkowymi nie stosowały antykoncepcji w formie prezerwatyw. Rzadziej również można nabawić się choroby w skutek bezpośredniego kontaktu z zarażonym, używając tych samych ręczników czy przyborów toaletowych. Również matka może przekazać swemu dziecku bakterie w momencie porodu. Testy wykrywające bakterie Chlamydia trachomatis w naszym organizmie są dość kosztowne, bowiem wymagają bardzo precyzyjnego określenia poziomu immunoglobulin w krwi. Dodatkowo pobierany jest wymaz ze sromu, cewki moczowej lub szyjki macicy, w celu wykrycia bakterii. Test można wykonać u wenerologa, jednak osoby wstydzące się rozmowy o tej przypadłości, moga wykonać badanie samodzielnie. Wystarczy zamówić specjalny test do domu, pobrać wymaz zgodnie z instrukcją, po czym wysłać próbkę i oczekiwać na wyniki.

Leczenie

Jeżeli już Chlamydia została zdiagnozowana, samo leczenie odbywa się dość szybko. Choremu oraz obecnemu partnerowi seksualnemu przepisane zostają antybiotyki, które skutecznie usuwają bakterie z organizmu zarażonej osoby. W trakcie kuracji należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Znając dokładną diagnozę, warto poinformować o niej byłych partnerów seksualnych, aby również mogli podjąć ewentualne leczenie. Bakterie Chlamydia trachomatis bowiem mogą przez wiele lat bytować w naszym organizmie uśpione, jednak na tyle aktywne, aby móc nadal zarażać.

Komplikacje

Osoby, które nie wiedzą o własnej chorobie przez co jej nie leczą, mogą w przyszłości nabawić się ciężkich schorzeń. Bakterie mogą w późniejszym czasie atakować układ nerwowy pacjenta, wywoływać alergie oraz astmę, doprowadzić do choroby Reitera czy wtórnej bezpłodności. Poza tym nosiciele Chlamydia trachomatis mają znacznie większą szansę na zarażenie się rzeżączką lub wirusem HIV. Kobiety dodatkowo mogą cierpieć na nadżerki szyjki macicy.

Do zarażenia chorobą weneryczną może dojść bardzo łatwo, wiele z nich niestety przebiega jednak bez objawowo. Dlatego będąc w grupie ryzyka, warto wykonać badanie na Chlamydię, aby w razie potrzeby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

2 odpowiedzi do artykułu “Choroby weneryczne – Chlamydia.

  1. Weszka

    Nie brakuje niestety lekarzy, którzy nawet znając objawy potrafią pomylić reumatoidalne zapalenie stawów z chlamydią. Tylko co takiemu zrobisz? Lekarz nie bierze żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje, nic nie musi wiedzieć, na niczym się znać. A niby to tak bardzo wykształceni ludzie.

  2. Dawid

    Pomylić RZS z chlamydią? Takim lekarzom od razu powinno się zabierać uprawnienia. Nie powinni robić nic co może zaszkodzić ludziom, więc nawet papy kłaść na dach lepiej im nie dawać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 26