Jak zwalczyć bezsenność?

Jak zwalczyć bezsenność?
5 (100%) 4 głosy

Bezsenność to stan, który może być wywołany różnymi czynnikami. W jaki sposób można zwalczyć bezsenność i jak na organizm ludzki działa brak snu?

Bezsenność może być spowodowana różnymi czynnikami. Najbardziej powszechnym obecnie powodem braku efektywnego snu jest stres. Zamartwianie się zaraz przed zaśnięciem, może powodować opóźnienie zasypiania oraz budzenie się co jakiś czas w ciągu nocy, co również potęguje uczucie niewyspania się. Więcej na stronie: http://szybkisen.net.pl/

Warto pamiętać, że nieregularny sen nie zawsze źle wpływa na ludzki organizm. Lekarz specjalista pyta nie tylko o czas trwania snu, ale również o to, czy nocny wypoczynek przyniósł oczekiwany efekt. Warto pamiętać, że brak uczucia wypoczęcia może pojawić się nie tylko w przypadku bezsenności, ale także w sytuacji, gdy sen trwa zbyt długo.

Sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność, które warto wykorzystać na samym początku, gdy tylko taki stan się pojawi, to metody naturalne. Brak efektywnego snu zazwyczaj jest spowodowany nieregularnym trybem życia. By melatonina w organizmie mogła być wydzielana w odpowiedni sposób, najlepiej jest zasypiać codziennie o tej samej porze. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni – w zależności od upodobań, może być to dwadzieścia jeden lub nawet osiemnaście stopni. W pomieszczeniu przeznaczonym do spania nie powinno być zbyt gorąco, a dodatkowo przed samym snem najlepiej jest je przewietrzyć. Warto zadbać również o to, by w czasie snu do sypialni nie docierał hałas.

Standardowe metody, które mają wspomóc zasypianie, nie zawsze działają. Oprócz regularnego trybu życia, warto wtedy wdrożyć kurację naparami ziołowymi. Do podstawowych, łagodnych środków uspokajających należą napar z rumianku oraz melisy. Należy je pić przed samym snem. Oprócz naparów ziołowych można również stosować olejki eteryczne, które można rozpylać na pościeli. Tego typu aromaterapia okazuje się skuteczna w przypadku, gdy bezsenność jest spowodowana nadmierną nerwowością.

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży jest specjalnym przypadkiem – w takiej sytuacji lepiej jest nie stosować naparów ziołowych, ponieważ mogą one źle wpłynąć na dziecko. Najlepiej oprzeć się w tym przypadku wyłącznie na standardowych i nieinwazyjnych metodach. Zazwyczaj kobietom ciężarnym radzi się, by spróbowały przyjąć jak najbardziej wygodną pozycję w czasie snu. Jest to utrudnione szczególnie w późnym okresie ciąży z powodu powiększającego się brzucha i to właśnie bywa główną przyczyną bezsenności. Brak snu u kobiety ciężarnej wpływa źle zarówno na matkę, jak i na dziecko. Dlatego jeśli naturalne metody na bezsenność nie skutkują, konieczna jest wizyta u lekarza.

W aptekach dostępnych jest wiele środków, które mają pomóc w przypadku problemów z zasypianiem. Warto zastosować je w przypadku, gdy z jakiegoś powodu znacznie zmieniła się godzina snu. Najczęściej polecane są środki z melatoniną. Ta substancja powinna być naturalnie produkowana przez organizm, jednak w przypadku bezsenności nie ma jej wcale lub jest jej zbyt mało. Tego typu środek nie powinien być jednak stosowany cały czas.

2 odpowiedzi do artykułu “Jak zwalczyć bezsenność?

  1. tuscom

    Bezsenność to nie jest kłopot fizyczny, tylko psychiczny. Wszystko siedzi w głowie, a właściwie głowach ludzi, którzy sami się nakręcają i nie mają pojęcia dlaczego sami to sobie robią, szukając kolejnych wymówek i dopowiedzeń. A prawda jest taka, że sami odpowiadają za swoją bezsenność – oni i nikt inny i nie żadna choroba.

  2. Patryk

    Guzik prawda. Bezsenność jest też wywołana przez kłopoty zdrowotne, więc nie można sobie odpuszczać tak bez niczego. A już na pewno nie można innym wmawiać, że ich kłopoty mają takie same przyczyny jak Twoje. Zastanów się nad sobą i nie wkręcaj innych, bo bezsenność ma wiele twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − = 12