Objawy powiększonych węzłów chłonnych

Objawy powiększonych węzłów chłonnych
5 (100%) 19 głosy

Powiększone węzły chłonne objawy u dzieci czy osób dorosłych dają podobne. Zwykle są one wskaźnikiem zwiastującym choroby. Może to wskazywać na wiele schorzeń – niegroźnych infekcji, ale i nowotworów. Powiększone węzły chłonne to jednak również efekt nadwrażliwości na niektóre lekarstwa czy reakcja poszczepienna. Jak wyglądają powiększone węzły chłonne? Na co mogą wskazywać objawy powiększonych węzłów chłonnych?

Co oznaczają powiększone węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne (limdadenopatia) oznaczają na ogół, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w czasie którego makrofagi (komórki układu odpornościowego, skumulowane w węzłach chłonnych) i limfocyty mnożą się, aby skutecznie walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.

Węzły chłonne znajdują się w zasadzie w całym ciele człowieka, ale ich największe skupisko zlokalizowane jest na szyi, pod pachami, w pachwinach, za uszami i pod żuchwą. Ich podstawowym zadaniem jest zbieranie limfy, spływającej z różnych obszarów ciała. Kiedy trafia ona na podejrzaną substancję, np. bakterie, jej przepływ zostaje automatycznie zatrzymany. Wówczas to odpowiednie komórki odpowiedzialne za reakcję obronną organizmu, a więc limfocyty i makrofagi, mnożą się w celu zwalczenia wykrytego patogenu. Wtedy właśnie następuje powiększenie węzłów chłonnych. Poza tym powiększone węzły chłonne to częsty objaw nowotworów np. chłoniaków. Wówczas to obrzęk węzłów chłonnych jest jednak wynikiem nieprawidłowego rozrostu komórek układu limfatycznego.

Węzły chłonne to nie zawsze choroba

Powiększone węzły chłonne to częsty objaw różnego rodzaju infekcji. Mogą to być infekcje wirusowe (rumień nagły, cytomegalia, ospa wietrzna, różyczka, odra, mononukleoza zakaźna, WZW), bakteryjne (czyrak, angina, salmonella, gruźlica, zapalenie ucha, bakteryjne zapalenie gardła i migdałków, kiła, choroby przyzębia) pierwotniakowe (toksoplazmoza), grzybicze (blastomykoza, histoplazmoza) czy pasożytnicze (wszawica).

Ponadto powiększone węzły chłonne bardzo często wskazują na nowotwory układu chłonnego, krwi i szpiku kostnego – chłoniaka, szpiczaka czy białaczkę. Wówczas to pojawiają się też i inne objawy, m.in. wysoka gorączka, nocne pocenie się, ból oraz utrata masy ciała. Niekiedy powiększone węzły chłonne wskazują też na przerzut nowotworowy z pierwotnego miejsca rozwoju czy na początkowe stadium pierwotnego rozrostu guza w węzłach chłonnych.

Rodzaje węzłów chłonnych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje powiększonych węzłów chłonnych. Pierwsze są miękkie, sprężyste i można je przesuwać w stosunku do skóry. Powodują one podczas dotyku ból. Wówczas są najczęściej objawem infekcji, a stan zapalny mija samodzielnie najpóźniej po trzech tygodniach.

Znacznie groźniejsze są węzły chłonne mocno powiększone, zbite, bezbolesne, które zgrupowane są w tzw. pakietach i zrastają się z okolicznymi tkankami. Utrzymują się ponad 2-3 tygodnie. Mogą one wskazywać na choroby nowotworowe. W przypadku ich pojawienia się, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Powiększone węzły chłonne częściej pojawiają się u dzieci niż u osób dorosłych. Układ limfatyczny na dobre kształtuje się bowiem dopiero około 12. roku życia.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy powiększonych węzłów chłonnych

  1. Łodziak

    Powiększone węzły chłonne objawy mogą dawać różne. Zwłaszcza, że węzły chłonne często całkowicie puchną i nie ma oprócz tego żadnych innych objawów. Przede wszystkim potrzebna jest większa diagnostyka, sprawdzanie prześwietleń i tak dalej.

  2. Szwarccharakter

    Ale przecież powiększone węzły chłonne to nie jest żadna osobna choroba tylko objawy choroby lub dolegliwości. Zwłaszcza, że często są tylko widoczne większe węzły chłonne, które są spuchnięte, a nic innego się nie pojawia oprócz tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − = 34