Powiększone węzły chłonne pod pachami

Powiększone węzły chłonne pod pachami
4.8 (95.35%) 43 głosy

Powiększone węzły chłonne pod pachami mogą być wynikiem niegroźnej infekcji, ale także poważniejszego procesu chorobowego. By zyskać pewność, że wszystko jest w porządku, najlepiej zasięgnąć konsultacji lekarza.

Kiedy węzły ulegają powiększeniu

Układ limfatyczny składa się z kilkuset w węzłów chłonnych i naczyń limfatycznych, które łączą je w jedną całość. Zadaniem układu limfatycznego jest obrona organizmu przed zakażeniami i toksynami.

Wytwarzane w węzłach chłonnych limfocyty i makrofagi równocześnie blokują wszystkie zbędne i szkodliwe substancje i produkują przeciwciała dla mikroorganizmów wywołujących infekcje. To właśnie podczas walki z nimi węzły chłonne ulegają powiększeniu.

Węzły chłonne rozmieszczone są w całym organizmie, ale największe ich skupiska znajdują się u nasady szyi, za uszami, pod żuchwą i pod pachami. To właśnie w tych węzłach najczęściej odczuwamy powiększenie i towarzyszącą mu bolesność.

Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych mogą być wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty, pierwotniaki, nowotwory. W niektórych przypadkach przyczyny mają charakter autoimmunologiczny, tzn. że nie ma żadnego konkretnego zagrożenia, ale limfocyty i makrofagi produkują przeciwciała atakujące własne komórki.

Powiększone węzły chłonne pachowe

Węzły chłonne pod pachami rozmieszczone są symetrycznie pod oboma kończynami górnymi. Tworzą skupisko kilku węzłów, które normalnie mają wielkość ok. 1 mm. Dotykając je palcami wyczuwamy malutkie grudki rozmieszczone blisko siebie, które przesuwają się pod skórą.

Węzły powiększone mogą zwiększyć swoją wielkość nawet dziesięciokrotnie, czyli do 1 cm, najczęściej są wtedy bolesne, skóra może być zaczerwieniona. Węzły powiększone z powodu infekcji nadal pozostają miękkie, natomiast powiększone z powodu nowotworu stają się twarde, nie wywołują bólu i nie przesuwają się pod skórą.

Węzły chłonne pod pachami zbierają i kontrolują limfę z określonej części organizmu (podobnie jak pozostałe węzły), dzięki czemu łatwiej jest określić ewentualne przyczyny ich powiększenia, dokładną diagnozę i tak musi postawić lekarz na podstawie objawów i badań. Powiększenie węzłów chłonnych pod pachami wskazuje na zmiany chorobowe zachodzące w obrębie kończyny górnej, piersi oraz ściany klatki piersiowej.

Powiększone węzły chłonne pod pachą mogą być wynikiem mononukleozy zakaźnej, zakażeniem wirusem HIV, cytomegalii, czyli zakażeń wirusowych. Wśród zakażeń bakteryjnych najczęściej pojawia się choroba kociego pazura (zadrapanie przez kota w okolicy piersi), kiła, bruceloza oraz gruźlica.

Najczęściej jednak powiększone węzły chłonne pod pachami są efektem stanów zapalnych gruczołu piersiowego. Bardzo często występują u kobiet w okresie połogu, kiedy wytwarzany pokarm nie jest odprowadzany w wystarczającej ilości. Objawy ustępują w wyniku systematycznego opróżniania piersi.

Niestety powiększony węzeł chłonny pod pachą jest efektem raka piersi. Charakterystyczne jest w tym przypadku powiększenie węzła tylko z jednej strony. Dodatkowo mogą wskazywać na to twardość węzłów, brak bolesności i zaczerwień na skórze.

5 odpowiedzi do artykułu “Powiększone węzły chłonne pod pachami

 1. Aldona

  Powiększone węzły chłonne pod pachami to nie żarty. Zazwyczaj powiększają się węzły chłonne szyjne, ale pachowe to już nie przelewki, bo najczęściej świadczą o naprawdę groźnych chorobach, które są albo mogą być dla człowieka groźne na dłuższą metę i to zdecydowanie.

  1. Ela

   Nie strasz bo tak nie jest , mój chłopak miał węzeł który urósł był bardzo bolący oraz później zmalał i został , badania krwi usg to tamto wystraszyłyśmy się i okazało się ze to wszystko jest ok infekcja jamy ustnej ( wcześniej miał wyrwanego zeba , naprawianego i mu pękł , miał leczenie kanałowe ) dostał antybiotyki i po nich nic nie przeszło , odrazu myśl ze to rak. I to właśnie przez takich debili jak ty w internecie człowiek przeżywa zawał.

 2. Aśka

  Masakrycznie bolą powiększone węzły chłonne pod pachami, jak się nie pozbywa całego pokarmu. Trzeba sobie nawet ściągać towar, żeby nie było kłopotów potem, bo rąk nie można dosłownie złożyć.

 3. as

  Miałem powiększone węzły pod pachami. Powtarzało się to cyklicznie i były powiększone kilka dni. Były bolesne i skóra była zaczerwieniona. Krew miałem bardzo dobra. Robiłem USG brzucha i RTG klatki i też ok. Lekarz rodzinny kazał mi czekać!!!!!! aż się coś rozwinie.
  Zrobiłem nadania na boleriozę no i wyszło co mi jest. Przez błędna diagnozę lekarza chodziłem z boreliozą prawie rok!!!!!!
  Zgroza

 4. Kaska

  Ja z prawej strony mam powiekszony wezel od 3tyg. 3 dni biore antybiotyk i nic w lewej piersi plaski guzek twardy i u gory piersi twardą ok. 1cm kulke nie bolącą zastanawiam się co to moze byc dodam wyciskam z piersi najpierw wode potem biale albo ropa. Jutro mam usg ale się zastanawiam i obawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 67