Powiększone węzły chłonne podżuchwowe

Powiększone węzły chłonne podżuchwowe
5 (100%) 93 głosy

Najczęściej mamy do czynienia z powiększonymi węzłami w przypadku węzłów chłonnych szyi i pod pachami. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że węzły chłonne mogą znajdować się także w innych partiach ciała. Przykładem tego są węzły chłonne podżuchwowe. Powiększone węzły chłonne podżuchwowe – tak jak inne powiększone węzły chłonne szyi lub pach – mogą świadczyć o wystąpieniu szeregu dolegliwości.

Jak rozpoznać powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych

Powiększone węzły chłonne pod żuchwą rozpoznać można po tym, że przyjmują one formę grudki, kulki lub guzka, który jest na pierwszy rzut oka widoczny bezpośrednio pod żuchwą lub pod samą brodą.

Diagnozowanie powiększonych węzłów chłonnych podżuchwowych

Choć powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych jest możliwe do wykrycia za pomocą dotyku lub badania fizykalnego lekarza, zwykle tacy lekarze stosują szereg innych metod diagnostycznych, które pozwalają na utwierdzenie się w przekonaniu, że pacjent ma kłopoty ze zdrowiem. Do badania podżuchwowych węzłów chłonnych stosuje się m.in. badania obrazowe w postaci USG, RTG i scyntygrafii. Niekiedy wykorzystuje się także biopsję węzła chłonnego pod żuchwą. W ten sposób można zbadać jego fragment w warunkach laboratoryjnych. Wyniki takich badań są już bardzo precyzyjne.

Przyczyny powiększenia podżuchwowych węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne podżuchowowe przyczyny mają często dość proste. Otóż tego typu nieprawidłowość jest związana zwykle z próchnicą, a także z innymi chorobami zębów i dziąseł. Organizm reaguje w ten sposób na obecność w nim bakterii zgromadzonych w jamie ustnej. Oprócz tego powiększone węzły chłonne podżuchwowe mogą świadczyć o zaatakowaniu organizmu przez takie choroby, jak: sarkoidoza, histiocytoza lub choroba Castlemana. W skrajnych przypadkach niestety występowanie charakterystycznych zmian w węzłach chłonnych podżuchwowych jest związane z zaatakowaniem organizmu przez nowotwory, takie jak chłoniaki lub złośliwe białaczki, w przypadku których dochodzi do przerzutów także do węzłów chłonnych.

Jak zmniejszyć rozmiary węzłów chłonnych podżuchwowych?

Węzły chłonne podżuchwowe można doprowadzić do standardowych rozmiarów. Konieczne jest jednak w pierwszej kolejności wykrycie źródła problemów, co pozwala na zastosowanie działań dostosowanych do konkretnego przypadku. Jeśli problemem są bakterie zgromadzone w jamie ustnej, warto jest udać się do stomatologa na dokładne jej zbadanie oraz na leczenie powstałych w uzębieniu ubytków, które są prawdziwą pożywką dla bakterii.

W przypadku innych schorzeń, w zmniejszeniu węzłów chłonnych podżuchwowych mogą pomóc środki leczenia farmakologicznego, przepisane przez lekarza. W takich przypadkach rzadko kiedy konieczna jest hospitalizacja. Do takich przypadków dochodzi najczęściej gdy przyczyną nadmiernego rozrostu węzłów chłonnych żuchwy są nowotwory. Standardowe metody w takiej sytuacji nie są skuteczne i pomagają wówczas tylko metody bardziej inwazyjne, jak np. chemioterapia.

2 odpowiedzi do artykułu “Powiększone węzły chłonne podżuchwowe

  1. rozbek

    Ciekawe ile tych chorób co tu wymieniliście znają nasi kochani lekarze, przyjmujący w ramach NFZ… Prawda jest taka, że dla nich powiększone węzły podżuchwowe to zawsze będzie antybiotyk, a to klasyka gatunku niestety…

  2. Normals

    Ja zawsze chodzę z dzieckiem do lekarza w ramach NFZ i jakoś nie mam kłopotu z tym, że jest jakiś niedouczony. Jak masz wątpliwości, to możesz zmienić lekarza. Zwłaszcza, że lekarz i to chyba każdy zawsze bada czy nie są powiększone węzły podżuchwowe, to podstawa taka jak zajrzenie do gardła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

29 + = 30