Powiększone węzły chłonne szyjne

Powiększone węzły chłonne szyjne
4.8 (96.36%) 11 głosy

Powiększone węzły chłonne są oznaką obrony organizmu przed infekcją, najczęściej występują u dzieci jako objaw zapalenia migdałków, gardła lub ucha. U dorosłych powiększone węzły najczęściej spowodowane są poważniejszymi schorzeniami.

Węzły chłonne i ich funkcje

Układ limfatyczny odpowiada za chronienie organizmu przed różnego rodzaju niebezpiecznymi mikroorganizmami, zagrażającymi zdrowiu. Bardzo ważnym elementem tego układu są węzły chłonne, rozmieszczone w różnych częściach ciała. Normalnie węzły posiadają wielkość ok. 1 mm, w szczególnych warunkach mogą powiększyć się 10 razy, czyli do wielkości 1 cm.

Zadaniem węzłów chłonnych jest zbieranie z limfy wszelkich toksyn i przesyłanie ich do nerek, które je wydalą oraz rozpoznawanie mikroorganizmów, zagrażających zdrowemu organizmowi. Wykrycie przez węzły ataku bakterii, wirusów, grzybów lub innych zagrożeń powoduje, że znajdujące się w węzłach limfocyty i makrofagi zaczynają produkować przeciwciała. To właśnie wtedy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych.

Gdzie są węzły chłonne

Węzły chłonne rozmieszczone są w całym ciele, ale największe ich skupiska występują pod pachami, na szyi, pod żuchwą, na klatce piersiowej, pod kolanami i na łokciach. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach.

Węzły chłonne, w zależności od położenia, zbierają limfę z przydzielonego im rejonu organizmu, dlatego powiększenie określonych węzłów pozwala na określenie rodzaju infekcji i zmian chorobowych.

Powiększone węzły chłonne szyi

Normalnie są niewyczuwalne, ale w stanie powiększonym bez problemu wyczujemy je po obu stronach szyi. Pod wpływem dotyku są bolesne, może też wystąpić wokół nich zaczerwienienie skóry. Przyczyny powiększenia węzłów mogą być bardzo różne, ale nigdy nie można ich lekceważyć.

Powiększone węzły chłonne szyjne to najczęściej efekt:

 • infekcji wirusowych – odra, ospa wietrzna, zapalenie gardła,
 • bakteryjnych – angina, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha, gruźlica, próchnica.

Te przyczyny najczęściej pojawiają się u dzieci, których system immunologiczny nie jest jeszcze dojrzały i do infekcji dochodzi bardzo łatwo. Najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
W przypadku osób dorosłych, powiększone węzły chłonne na szyi mogą być spowodowane wirusem HIV, opryszczką, mononukleozą (u dzieci również), chorobami nowotworowymi.

W przypadku powiększenia węzłów chłonnych szyi o podłożu nowotworowym, guzki są wyraźnie wyczuwalne, twarde i nie dają odczynów bolesnych. Mogą być miejscem przerzutu komórek nowotworowych z innych miejsc źródła (rak nosa, gardła, krtani) lub źródłem stanów nowotworowych (chłoniaki, białaczki).

Nie da się na pierwszy rzut oka ocenić przyczyny powiększenia węzłów chłonnych szyi, dlatego nigdy nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza jeżeli pozostają powiększone nawet po ustąpieniu infekcji. Konieczna jest konsultacja u lekarza i wykonanie specjalistycznych badań, np. USG, tomografu komputerowego i ustalenie przyczyny powiększenia węzłów chłonnych. Pozwoli to na podjęcie leczenia w odpowiednim czasie.

3 odpowiedzi do artykułu “Powiększone węzły chłonne szyjne

 1. starsza

  Powiększone węzły chłonne szyjne to jest kłopot nie tylko u małych dzieci, bo bardzo często występują u dorosłych. Przede wszystkich u tych, co mają skłonności do tego, że często się przeziębiają. Nie można do tego dopuścić, bo trzeba uważać na to co się dzieje.

 2. Krzyś

  Powiększone węzły chłonne szyjne to właściwie pierwszy objaw anginy, więc jak ktoś to wie i wie, że ma skłonności do anginy to może odpowiednio wcześniej zacząć leczenie. W takim przypadku często można mocno złagodzić objawy anginy już na samym początku choroby, która dopiero zaczyna się rozwijać.

 3. Nela

  Troche sie uspokoilam po przeczytaniu tych informacji bo wlasnie moja corka 7 lat ma ospe i za uchem wyczula jakiegos guza…czlowiek to od razu ma najgorsze czarne wizje nowotworu…w tych czasach…:( po swietach pedzimy do pediatry…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 84