Powiększone węzły chłonne u niemowlaka

Powiększone węzły chłonne u niemowlaka
4.8 (95.79%) 19 głosy

Obserwacja niemowlaka przez rodziców jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na wykrycie w porę określonych nieprawidłowości w zakresie jego rozwoju oraz dotykających go schorzeń. Zdarza się, że u dziecka mamy do czynienia z powiększeniem węzłów chłonnych. Spełniają one ważną rolę w organizmie, a ich powiększenie świadczy zwykle o pewnych nieprawidłowościach.

Rola węzłów chłonnych

Węzły chłonne stanowią naturalną barierę ochronną dla organizmu dziecka. Dzięki węzłom chłonnym organizm może skutecznie bronić się przed różnego rodzaju wirusami, bakteriami i pasożytami. Oprócz tego takie węzły chłonne powstrzymują przedostawanie się do organizmu metali ciężkich i toksyn.

Rozmiary powiększonych węzłów chłonnych

Węzły chłonne u dziecka osiągają zwykle rozmiar kilku milimetrów. Powiększone węzły chłonne u małego dziecka osiągają rozmiar nawet kilkunastu milimetrów.

Przyczyny powiększenia węzłów chłonnych u niemowląt

Powiększone węzły chłonne u niemowlaka najczęściej wynikają z atakującej organizm dziecka infekcji. Widoczne jest wówczas powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, a niekiedy także węzłów chłonnych zlokalizowanych w innych miejscach ciała dziecka. Charakterystyczne dla węzłów chłonnych w trakcie infekcji jest to, że są one dla dziecka bolesne w dotyku, a w ich obrębie pojawia się zaczerwienienie. Oprócz infekcji bakteryjnej lub wirusowej, powiększone węzły chłonne bardzo często występują po szczepieniach, po skaleczeniu się, ale niekiedy również mogą być zwiastunem alergii i nowotworów. W tym ostatnim przypadku bardzo charakterystyczne dla węzłów chłonnych jest to, że nie są one bolesne w dotyku.

Powiększone węzły chłonne u niemowlaka, a powiększone węzły chłonne u dorosłych

Statystyki pokazują, że problem powiększonych węzłów chłonnych u niemowląt występuje częściej niż w przypadku starszych dzieci, jak i osób dorosłych. Wynika to z faktu, iż układ limfatyczny w pełni wykształca się dopiero około 12. roku życia. Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, stąd nie są one jeszcze często gotowe na odparcie ataków bakterii, wirusów lub pasożytów, szczególnie tych z rzadko występujących szczepów, na które dziecko jeszcze się odpowiednie nie uodporniło.

Co należy zrobić w przypadku powiększenia się węzłów chłonnych u niemowlaka?

Powiększone węzły chłonne u niemowląt to problem, który zazwyczaj znika po kilku tygodniach. Zdarza się jednak, że pomimo pozbycia się teoretycznej przyczyny ich powiększenia, nie dochodzi do ich powrotu do normalnych rozmiarów. Gdy powiększone węzły chłonne utrzymują się u dziecka dwa-trzy tygodnie, należy to skonsultować z lekarzem. Lekarz skieruje takie dziecko na badania krwi i moczu, które pozwolą na określenie przyczyny problemu. Zwykle kończy się na strachu i lekarz przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne, które po pewnym czasie skutecznie likwidują problem powiększonych węzłów chłonnych. Czasami jednak trzeba nastawić się na długotrwałe leczenie tego problemu, ze względu na stopień komplikacji problemu będącego przyczyną nadmiernego wzrostu węzłów chłonnych.

2 odpowiedzi do artykułu “Powiększone węzły chłonne u niemowlaka

  1. niezgoda

    Różnie bywa, bo w dużej mierze powiększone węzły chłonne u niemowlaka występują często i nie ma się co tym ekscytować. Najczęściej to zwykły wirus, choć w tym przypadku zawsze lekarz musi zdecydować, bo z dwojga złego lepiej jest spędzić dwie noce w szpitalu niż do końca życia mieć wyrzuty sumienia.

  2. Adaś

    Powiększone węzły chłonne u niemowlaka mogą jednak być groźne, przede wszystkim jak szybko się powiększają i nie ma żadnych sposobów na to, żeby się zmniejszyły. Jednocześnie są bolesne, dziecko płacze i właściwie nie ma sposobu na to, żeby je uspokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =