Jak wyczuć powiększone węzły chłonne

Jak wyczuć powiększone węzły chłonne
4.3 (85.71%) 14 głosy

Powiększone więzły chłonne są najczęściej objawem choroby, a przyczyną może być zarówno infekcja, jak również nowotwór. Czasami zdarza się, że do powiększenia ich dochodzi w wyniku reakcji poszczepiennej czy też nadwrażliwości na któryś ze stosowanych leków. Co więc może być przyczyną i jak rozpoznać powiększone węzły chłonne?

Czym są węzły chłonne i dlaczego się powiększają?

Węzły chłonne występują nie tylko na szyi, ale także pod pachami i w pachwinach. Są one częścią układu limfatycznego, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu naszego systemu immunologicznego na wysokim poziomie. Jego zadaniem jest także zwalczanie obcych i szkodliwych dla naszego organizmu patogenów oraz doprowadzanie limfy do krwi.

Węzły mogą występować pojedynczo lub tworzyć skupiska wzdłuż naczyń układu limfatycznego. W ich wnętrzu produkowane są limfocyty, czyli przeciwciała. To właśnie węzły chłonne stawiają czoła bakteriom, pyłom i jadowi, wychwytując wszelkie podejrzane ciała obce w naszym organizmie. Podczas zwalczania ich dochodzi do powstania stanu zapalnego, co skutkuje powiększeniem się węzłów chłonnych. Stają się one widocznie nabrzmiałe i obolałe, można je wyczuć pod palcami.

Jak wyczuć powiększone węzły chłonne?

Węzły chłonne mają kilka milimetrów długości, a kształtem przypominają fasolkę. Gdy prowadzą właśnie walkę z drobnoustrojami, którym udało się przeniknąć do wnętrza naszego organizmu, można je wyczuć pod palcami. Gdy węzeł wychwyci takiego nieproszonego gościa, to limfocyty zaczynają natychmiast produkować przeciwciała, które dostarczane są wraz z krwią do najdalszych miejsc w celu pokonania intruza.

Powiększone węzły chłonne łatwo rozpoznać, gdyż tworzą bolesne wybrzuszenia pod skórą. Rozmieszczone są one na całym ciele, chociaż ich największe skupisko znajduje się na szyi, pod pachami, w pachwinach, za uszami i pod żuchwą. Normalną reakcją obronną organizmu jest namnażanie się limfocytów w celu zwalczenia patogenów. Jednakże do powiększenia węzłów chłonnych może dojść także z powodu choroby nowotworowej i wówczas ich obrzęk wynika z nieprawidłowego rozrastania się komórek układu limfatycznego.

Po czym poznać powiększone węzły chłonne?

O powiększonych węzłach można mówić, gdy ich średnica zwiększy się do 1-1,5 cm. Wyróżnia się dwa rodzaje powiększonych węzłów, a mianowicie:

 1. Są miękkie, sprężyste i dające się przesuwać po skórze, są bolesne podczas dotykania, skóra jest zaczerwieniona nad nimi i ciepła. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj infekcje.
 2. Węzły chłonne o średnicy dwóch centymetrów czy więcej, które nie są bolesne, ale twarde i zbite, powinny być powodem do niepokoju. Jeśli dodatkowo są zgrupowane w pakietach, zrastają się z okolicznymi tkankami i utrzymują się ponad trzy tygodnie, to mogą wskazywać na nowotwór.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli powiększone węzły chłonne utrzymują się od ponad dwóch tygodni, to należy zgłosić się do lekarza. Tak samo, jeśli wyczujemy zmiany w wielkości węzłów w pachwinach czy pod pachami lub staną się nagle wyczuwalne węzły chłonne znajdujące się nad obojczykami. Nie można też bagatelizować sytuacji, kiedy do powiększonych węzłów dojdą inne objawy w postaci osłabienia, nagłej utraty wagi, pokasływania, duszności, stanów podgorączkowych, nocnych potów czy swędzenia skóry.

4 odpowiedzi do artykułu “Jak wyczuć powiększone węzły chłonne

 1. Madagaskar

  Tu nie ma wielkiej filozofii. Powiększone węzły chłonne czuć ręką bo są bardzo nabrzmiałe, u mojego Marcela nawet widać je całkowicie gołym okiem. Oczywiście jest do tego gorączka.

 2. blondi

  Ale gorączka nie zawsze występuje. Choć rzeczywiście jak jakaś matka nie wie jak wyczuć powiększone węzły chłonne, to powinna się nad sobą zastanowić, nawet nie musi być do tego lekarzem…

 3. W

  Czy powiększone węzły chłonne mają określony kształt?

  Boli mnie w okolicach pachy ale nie wyczuwam żadnych grudek, tylko wybrzuszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 36