Jak wygląda trądzik różowaty?

Jak wygląda trądzik różowaty?
5 (100%) 1 głosy

Problem trądziku różowatego w dzisiejszych czasach dotyka coraz więcej dorosłych osób, choć przyjęło się twierdzić, że ta choroba jest domeną wieku młodzieńczego. Jednak w odróżnieniu od trądzika młodzieńczego trądzik różowaty ma inne podłoże i znacznie trudniej się go pozbyć. Często konieczna jest nawet wizyta u lekarza i terapia antybiotykowa.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Tą chorobę dość łatwo jednak można rozpoznać. Na początku skóra zaczyna być zaczerwieniona i pojawiają się na niej pajączki. Następnie w tych zaczerwienionych miejscach pojawiają się krostki i drobne wykwity, które przypominają alergię lub kaszkę. Zmiany te potrafią się zaostrzyć i tworzyć ropne krostki, które mogą powodować trudne do zagojenia i mało estetyczne blizny.
Trądzik różowaty najczęściej pojawia się w okolicach nosa, na policzkach i na czole. Rzadziej dotyka uszu, powiek, szyi czy dekoltu. Spore znaczenie ma tu tryb życia, zdrowie oraz zaawansowanie choroby, jednak największym problemem jest zmniejszenie estetyki i złe samopoczucie psychiczne chorej osoby.

Inne problemy związane z trądzikiem różowatym

Największym problemem związanym z trądzikiem różowatym jest niekorzystna zmiana wyglądu twarzy. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pajączki, a czasem do tego dochodzi jej swędzenie. Dodatkowo podrażniona skóra wytwarza więcej sebum, co jeszcze zaognia problem, bo tłusta warstwa blokuje pory. Tak samo działają na nią kosmetyki kolorowe jak fluidy i podkłady, które, zamiast maskować, tylko potęgują problem związany z trądzikiem różowatym. Sporym problemem jest także tendencja do zaczerwienień skóry, które mogą zostać wywołana zmianą temperatury, ostrymi potrawami, stresem czy też spożyciem alkoholu.

Przyczyny trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego (polecamy przeczytać: http://gronkowiec.edu.pl/wyleczyc-tradzik-rozowaty-nosie/) nie jest łatwe, gdyż istnieje wiele przyczyn tej choroby skóry. Zwykle uważa się jednak, że powodem pojawienia się zmian chorobowych są zaburzenia naczyniowe połączone z zaburzeniami gruczołów łojowych. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry czy ekspozycja na słońce może w tym przypadku tylko pogorszyć stan, dlatego wizyta u dermatologa wydaje się jedynym wyjściem, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobowych wykwitów na inne miejsc na skórze. Niekorzystna jest także zaburzona gospodarka hormonalna, przyjmowanie tabletek hormonalnych, drożdżaki, opryszczka czy alergia wziewna, szczególnie na kurz, pyłki drzew i chwastów, pleśń, roztocza i pierze.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem różowatym?

Jak w każdej chorobie tak i p w przypadku trądzika różowatego najlepszym sprzymierzeńcem chorego jest czas. Im szybsza diagnoza i zastosowanie leczenia, tym lepsze rezultaty. Najlepsze osiąga się jeżeli zareaguje się w porę. Wtedy można zatrzymać trądzik jeszcze na etapie zaczerwienionej skóry i pękających naczynek. Na szczęście domowa pielęgnacja na początkowym etapie choroby jest możliwa i nie wymaga antybiotykoterapii. Wymaga ona jednak odpowiedniego traktowania i dostosowania wszystkich kosmetyków do choroby, także tych kolorowych. Zwracajmy uwagę, by były one przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym oraz nie tłuste, a oddychające. Duże znaczenie ma też temperatura wody, jaką myje się zmiany oraz innych zabiegów takich jak parówka czy sauna. Wizyty na basenie chlorowanym także nie jest wskazana, bo może zaognić stan skóry. Do mycia twarzy powinno się używać letniej, niezbyt gorącej wody. Osuszanie ręcznikiem, najlepiej papierowy, powinno polegać nie na pocieraniu, a lekkim dociskaniu go do skóry, by nie podrażnić jej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 20